ODTÜ Geliştirme Vakfı

Doğayı korumak ve temiz tutma amacıyla özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde gruplar halinde gönüllü yapılan “plogging” etkinliği, ODTÜ'lülerce Ankara'nın dinlenme noktası Eymir Gölü’nde gerçekleştirildi. İsveç dilinde “plocka upp” yani toplama ve İngilizce jogging yani tempolu koşu kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir sözcük olan “plogging” ile belirli bir alanda çöpleri toplamak için yapılıyor. Başkentte de 20.05.2019 Pazar günü ODTÜ ve ODTÜ Geliştirme Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen “çöp topla-koş” etkinliği Eymir Gölü’nde yapıldı. Etkinliğe ODTÜ’lü öğrencilerle Ankaralı vatandaşlar ve doğaseverler katıldı.

Plogging, bir yandan çöp toplarken bir yandan da koşmayı gerektirmesi nedeniyle aynı zamanda iyi bir egzersiz olanağı sunuyor. Bu nedenle güzel ve güneşli bir pazar gününü değerlendirmek için Eymir Gölü’ne gelenler, sağlıklı yaşam ile çevre duyarlılığını buluşturan etkinliğe ilgi gösterdi. ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Yunus Eren Kalay, öğrenciler ile mezunların bir araya geldiğini ve etkinliğin belki de Türkiye’de ilk kez yapıldığını açıkladı. Kalay, aynı zamanda fazla kalorileri yakmasından dolayı sağlığa yararlı bir etkinlik düzenlediklerini belirtti.

United Medya ekibi olarak böylesine güzel ve anlamlı bir projenin Konsept Tasarımını ve Etkinlik Yönetimini gerçekleştirmekten büyük gurur duyduk.